Cancer Star loňského léta Talia Castellano

2. červen 2014 | 00.38 |

O sobě sice ne, ale o jiných mě psát víc než těší. A tak se dnes podíváme na Floridu, kde se před necelými patnácti lety narodila manželům Desiree a Marcovi jedna ze tří dcer a čtyř dětí, Talia Castellano ...

Talia byla dlouhodobým onkologickým pacientem. Během posledních šesti let života prodělala od zjištění diagnozy neuroblastomie (vzácná dětská rakovina) tři recidivy. Když pak následně byl zjištěn ještě myelodisplastický syndrom, Talii lékaři dávali jen pár měsíců života. Medikamenty spolu s léčbou jí však prodloužily život o jedenáct měsíců.

talia2

Na vzdálenost několika tisíců kilometrů zasáhl loni v létě i mě, toho času ve Skotsku, její odchod. Na fotografie té ani ne čtrnáctileté dívenky jsem narazila úplně náhodou na Facebooku a když si to tak zpětně sumíruju, nejen tam. Talia byla známá pro svá videa na youtube, která se povětšinou týkala zcela běžných holčičích témat - líčení. Za poměrně krátkou dobu se stala známou dětskou video modelkou.

talia3           talia5

S posledním stádiem rakoviny - prý .... byla smířená? Kdo může být, kdo dokáže? Sama vrtím hlavou nad psychologickými snahami k něčemu takovému pacienta dovést. Je to znovu slovíčkaření, znovu jen hra s významem, jaký slovům přikládáme. Ale mně ani nikomu nepřísluší soudit, třebaže k lidem kolem mě není rakovina zcela otočená zády.

talia4    talia

Nebudeme bolet víc, než se děje samo. Podíváme se dnes na tu krásnou holku, na děvče, které žilo a vědělo. Vědělo, co by porazilo dospělého - a Talia přitom tak mladá opravdu dokázala žít. Žít - ano, měla nárok to vzdát, měla plné právo psát o nemoci srdceryvné uslzené články.  Ale ona nic takového neudělala.

Jen se na tu mladou dámu podívejte

talia7

 Jakkoli můžeme nadávat na zahraniční medicínu, jakkoli vyzdvihovat tu naši, v něčem je to tam venku mnohem dál. A schopnost žít také patří pod to Něco. Schopnost ze života vyždímat, co se dá, schopnost se probudit a vidět to dobré, ale i to, že se chcete usmát. Na idnes jsem nedávno psala článek o tématu, které se Talii velmi úzce týká. Víte, jsem z toho, jaké to u nás je, v šoku neustále. A tím víc, čím víc se setkávám s jinými národy. A musím se k tomu vyjádřit a musím o tom psát, protože jsem přesvědčená, že mít víc takových Talií nebo Aldon Plewinských, dýchalo by se nám tu všem lehčeji.

Zrovna minulý týden dopoledne jsme na podobné téma vedly rozhovor s paní profesorkou z gymplu. Říkala mi, že když jsem přijela z Egypta, byla jsem "tak krásná"! Bodej - poprvé decentně namalovaná, ladná, s odhalenýma nohama. Ale hlavně je to strašně znát - to, jak svou nemoc vnímám. A to, že si ji připustím až na dřeň, by rozhodně neměla být alfa omega mojí duše. Tak jsme si s paní profesorkou snily ... já o tom, že třeba jednou .. se mi to povede a bude centrum poskytující špičkovou lékařskou péči - ale po slezení ze stolu a ukončení terapie možnost, aby děvče mělo jiné myšlenky - vedle rehabilitační místnosti kosmetický salon, vizážistku, kadeřnici, seznamku potmě ???  Bože, cokoli. Jen a je to NORMÁLNÍ, a je to život. Ne diagnoza, ne cvičení. Po těch letech vidím, že to je tak, tak strašně málo ...

talia6

www.taliajoy18.com

Ale tahle holka, ta je tak strašně VELKÁ ...

... a pro mě bude vždycky.

A co pro vás?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře