Když na nás vykouknou spazmy ...

22. srpen 2011 | 19.18 |

... je to bohužel normální. Že mám spastickou DMO ale ještě neznamená, že ji nechám, ať mě žere dál .

V Chlumu jsem pozorovala fešáka Péťu. Peťulkovi je pět, nemůže mluvit, má těžkou formu DMO. Někdy pláče, i když mu zdánlivě nic nechybí. Hlad nemá, držet nechce, zima mu není. Co se tedy děje???

Mě spazmy hodně trápily v době, kdy jsem rychle rostla - s pátým, devátým rokem. I když jsme cvičili vojtovku, nohy mě bolely třeba několik hodin v kuse. Říkala jsem tomu, že mě to "táhne" (spazmus bolí asi jako normální namožení - buď málo nebo hodně). Protože jsme cvičili, nebyla to až tak silná bolest - bylo to nepříjemné, ale dalo se to vydržet.

Jenže okamžikem, kdy jsme přestali cvičit denně, křeče mnohonásobně zesílily. Míry spastické obrny jsou různé. Já jsem středně těžká forma, spasticitu jsem (narozdíl od parézy, protože funkce nohou zas tak moc omezená nebyla) měla hodně silnou a poslední rok (před Egyptem) mi spazmus nejen nedovoloval udělat cílený pohyb hned napoprvé (noha se bránila a "táhla v protisměru" - byl to vteřinový zápas, kdybyste to sledovali zpomaleně, každý pohyb se vlastně v sekundě otočil jako bumerang, než jsem ho silou vůle překonala), ale dost mě vyčerpával. Jednak byla síla a energie, kterou jsem musela vydat, několikrát větší, a potom se spasticita zvyšovala - s věkem a menší intenzitou rehabilitace.

Peťulku nejspíš spazmy trápily taky - když jsem mu se zavřenýma očima prohmatávala nožky, slastně zavrněl, kdykoli jsem se dotkla místa, které po hmatu bylo ztuhlé a napnuté. Jemná masáž je ale úleva vteřinová a nohy začnou bolet za okamžik stejně. Co tedy s nimi?

Horká vana - když se do ní na hodinu naložím, spazmy nepovolí jenom lokálně, ale uvolní se celé tělo - dávám si "lázeň" zásadně předtím, než jdu cvičit, nohy jsou pak klidnější a poddajnější.

Makový olej - není to hloupost, vyzkoušeno!!! Působí okamžitě a dlouho - aspoň tak 3 hodiny, což je na olejíček docela slušný výkon ;-)

Dostatečný přísun hořčíku - konzumujte banány, prý to pomáhá - potvrzeno i dr. Evou, protože když jsem se jí z legrace ptala, jestli se mám naložit do banánů, když mě bolí nohy, povídala, že samozřejmě ;-)

Pokud se naráz přetáhnete - nebo pokud jsou spazmy opravdu silné - magnesium a calcium - vždy spolu - prodává se i v šumivých tabletách.

Uvolňovací cviky - nezdráhejte se zeptat rehabky na jednoduchá cvičení, která uvolní ty nařetězené špatné modely, které se po celý den během pohybu "hromadí" v těle ... mně ta moje ukázala pár jednoduchých pasivních i aktivních krouživých cvičení kotníku, senzomotoriku do chodidel, cvičení na míči ... všechno můžu dělat sama, není to tak namáhavé a časově náročné jako vojta a pomůže to taky ;)

Mně spazmy vymizely s třetím dnem v Hurghadě a dodnes se nevrátily. I kdyby nic jiného - a že další pokroky přicházejí denně -, jsem moc ráda, že to postoupilo takhle a spazmů jsem se snad zbavila. Vřele doporučuju každému, kterému spazmus dělá problém a nad Egyptem přemýšlí - povolí totiž stoprocentně.

Editace: červen 2014: už jsou to tři roky léčby a spazmy, alespoň ty bolestivé, dosud nemám ... a pak že léčba nezabírá


Zdroj: http://peti95.nepise.cz/85532-kdyz-na-nas-vykouknou-spazmy.html


Zdroj: http://peti95.nepise.cz/85532-kdyz-na-nas-vykouknou-spazmy.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře