Léto má svatozář ... L + M

7. červenec 2014 | 13.38 |

Jsou lidé, díky nimž si v pravou chvíli uvědomím, že čeho bylo moc, toho je příliš. Někdy pár řádků strachem a životem zkoušené mámy těžce nemocné holčičky stačí k tomu, abych se pozastavila v tom spěchu za vším, co ještě neznám a vnímám jako silnou brzdu. K tomu, abych byla vděčná za každé volné nadechnutí, za každý pohyb bez bolesti a za tělo, které možná navenek nevypadá jako na molo pěstěné, zato ale funguje přesně tak, jak má .

A někdy je to upřímné slovo mámy s dospělou dcerou tím, co rozcitlivělá puberťačka nebo rodič v začátcích té Cesty potřebuje slyšet. Mou patronkou byla, aniž o tom ví, Lída z Harrachova. Ta má dnes už dospělou dceru Marušku, vozíčkářku, která svůj blog píše jedním prstem a pro obrnu celého těla se sama neučeše, nesleze z postele. V životě těch dvou ale hraje tu hlavní roli radost ze života a zvědavost ... a tak poznávají nové kraje, země, kontinenty.

Lída mi před lety, když jsem přemýšlela, jestli jet na léčbu do Egypta nebo ne, rázně, bez obalu napsala: "Přestaň áchat a napiš doktorce, oslov nadace." A když jsem byla poprvé zamilovaná a to hodně - a když jsem se nořila a nořila do ne právě lehce řešitelných zdravotních problémů svého vyvoleného  - ptala se mě, proč to tak řeším. "Vedle nás bydlí paní s epilepsií, včera jsme jí volaly rychlou. Máme u sebe paní, co přišla o povodních o byt, a není u nás téměř k hnutí."

Vzpomínám na Lídu i Maru hodně často a jejich slova, třeba psaná, jsou často účinnější než facka. I v tom mírném letním poblouznění mě dnes znovu probraly, i když znám jejich články skoro nazpaměť

Že něco nejde?
Tak se koukej, člověče!

www.lida37.blog.cz
www.maruska17.blog.cz

Přeju Vám krásné léto a jdu balit ... kdo cestuje, ten je s těmito obdivuhodnými dámami ... sleduje stejné hvězdy a cítí stejnou zvědavost

www.poznavat.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře