Proti gustu

24. červenec 2014 | 17.38 |

Byla jsem po většinu času samorost. A protože v dobách odpovídajících byl jediným mým spolubydlícím náš drahý tatínek, nechodím ke kadeřnici, pokud se právě sama neostříhám, nenatáčím si vlasy a v časech, kdy holky vedle v lavici žalostně plakaly nad ukončenou edicí stínů dojmu "Konkubína hadr" a kdy byl zaznamenán pokles teenagerské čtenářské gramotnosti, já jsem po nocích četla Máchu a Villona.

Když jsem si poprvé (a naposledy) koupila dívčí časopis, bylo mi asi čtrnáct a tenkrát jsme s kamarádkou toužily po přibalených náramcích. V okamžiku, kdy se v jednom odstavci volných dotazů objevila podivuhodná kombinace pojmů "možnost otěhotnění", "Míša, 14 let" a "tátův ručník", jsem si  na dotyčnou literaturu vytvořila vlastní názor ,  bezprostředně ale neovlivněný otcem, který přede mnou o otázkách toho druhu mluvil otevřeněji než o předpovědi počasí a s podobnými časopisy zatápěl.

Přesto se ke mně, navzdory poněkud "řidší koncentraci"  relevantních osob ženského pohlaví v mé denní blízkosti, dostalo několik zásad, kupříkladu ta, že zatímco muž čekáním dokazuje, že o ženu stojí, ona na něj nečeká, kdyby o něj stála sebevíc. Že krouživé tendence má za zdravého vývoje věci znovu zejména on. Že upřímná láska nepodmiňuje a nemá strach.

Když jsem se připravovala na cosi, co by se (vzhledem k místě setkání) při troše morbidní fantazie dalo označit za první rande, nabídl se dokonce, že mě odveze. Patrně bych na místě rodiče nejednala jinak a velmi bych se v jednom ze svých příštích životů bavila, zjistila - li bych zpětně, že jsem své nepříliš pohyblivé dceři taktně podsouvala možnost, že by dotyčný chlapec navzdory své inteligenci mohl od schůzky couvnout, neboť na olympiádu se holka nekvalifikuje.

Ač sama asi nikdy olympijskou pásku nepřetrhnu, ač mne to nijak netrápí a ač mám o svém protějšku představy ne zcela nepodložené zkušenostmi, vnímám teze o nedůležitém vzhledu, kráse duše a měřítkách blbců jako snůšku keců. Nemaje kotníky dříku antického, měla bych sejmout domnělé růžové brýle a až mi potáhne na třicítku, zaregistrovat se na Seznamku a zveřejnit pod fotku profesní životopis s lékařskou zprávou a IQ testem? 

Já sama jsem se na seznamovacích serverech nikdy neprezentovala, a nicneříkající neaktivní účet mám zřízen pro případ dlouhých večerů s nedostatkem červeného vína, za kterýchžto okolností číhám, a  přemýšlím, že vyčíhnu - li, oslovím onoho sympaťáka. Učinila jsem tak jednou a víckrát to nemám v plánu, neboť dotyčný chlapec neměl v hlavě seno. Byl inteligentní. Zdá se, že velmi. Být zdravá a jiné společnosti neznalá, sebenepatrnější, přesto viditelná odlišnost druhého mě za takových okolností šokuje. Tak jako jeho. Než jsme se vůbec stačili sejít, zvolil cestu dál a já poznala toho, koho jsem poznat měla

Poznala jsem ale také sebe a vím, že jestli mě někdo k něčemu nedonutí, pak ne k přesvědčení, že couvne - li on či ona od sebepřitažlivějšího potenciálního partnera, je na facku a debil. Není - nemusí být,  je to jenom člověk. Sama jsem svého času nestrpěla sebemenší pozastavení nad tím, kdo na tom byl tehdy hůř než já. Byla jsem bláznivě zamilovaná do vozíčkáře pozoruhodného intelektu a rozhledu, a když na to teď vzpomínám, šílela jsem, kdykoli jsem zavětřila, že by to někdo z mého okolí nevzal automaticky. Dneska, třebaže to zůstalo jen u toho poblouznění , ten pocit nejistoty znám. Nejen ze strany toho "znevýhodněného", ale paradoxně a zcela náhodou i toho, kdo to zdánlivě má jednodušší. Postižení bylo, je a bude součástí člověka a nutně to neznamená vyžadovanou lítost nebo závislost. Nemusí to znamenat ani jiný pohled. Ale nelze ho přehlížet. Nedopadá to dobře ....

Až ze mě bude dvojče Billa Gatese, nebo Larryho Parge, budu na platformě www.findyourcrookedone.com (Najdi si tu svou (vyvolenou) křivou!), kde záliby bude nahrazovat diagnoza.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Proti gustu tlapka®pise.cz 25. 07. 2014 - 22:55
RE(2x): Proti gustu peti95 26. 07. 2014 - 15:17