Tebe stejně nepřijmou ...

23. srpen 2014 | 10.08 |

... ani tam, kde normálně berou bez přijímaček.

Tak přesně takovou větu pronesla má maminka, když jsem podávala přihlášku na vysokou. A mýlila se. I když, zase ne tak moc ...

Abyste rozuměli – v únoru jsem podala asi tři přihlášky. Všechny na stejnou univerzitu. Zájmem o studium jsem poctila tu, ke které to mám od baráku autem necelou čtvrt hodinku. Všechny tři přihlášky byly na obor jazykového zaměření, neb si ani ve snu neumím představit, že bych někdy šla studovat něco jiného.

Na dva obory jsem měla být (a taky následně byla) přijatá bez přijímacích zkoušek, anglistika na mě vyrukovala s dvoukolovým testem. Měla jsem strašné dilema. Nevěděla jsem, kam mě vítr v září zavane a kam bych asi tak měla chtít. Angličtinu miluju a asi vždycky milovat budu. Na naší univerzitě ale moc příležitostí k jejímu studiu nenajdete.

Byla mi nabídnuta pouze jednooborově, bez možnosti dalšího cizího jazyka a navíc ještě se specializací v pedagogice. Ač mám děti moc ráda, pedagogická činnost je to poslední, čím bych se chtěla živit – v zájmu zachování zdraví mého i budoucích žáčků.

Přesto mi to nedalo. Když vám řeknu, že přijímačky byly dvanáctého a já se jedenáctého rozhodovala, jestli mám jít, nebudu přehánět. Nakonec jsem nešla. Usoudila jsem, že by to nebylo nic pro mě... Ale možná jsem měla. Rozhodovala jsem se následně mezi pedagogickou fakultou - dvojoborem ČJ + NJ a filozofickou fakultou, která nabízela čistě germanistiku.

Zajímalo mě, jak je ta či ona fakulta vybavená pro studenty, jako jsem já – přece jen, nohy mě zatím neposlouchají a lítat mě ještě nikdo nenaučil. Byla jsem ujištěná, že FF sice není plně bezbariérová, ale vždycky se to NĚJAK udělá, aby byla. A PF, že je po rekonstrukci a bez problému. Nezatížena tím, co bude pro mě přístupnější, jsem se nakonec rozhodla pro germanistiku, mému srdci bližší, a doufala, že se to tedy nějak udělá.

Jo, no, ono se to nějak udělalo. Třeba tak, že ze čtyř budov je bez sebemenšího problému přístupná jen jedna, do zbylých tří vede schod (schody) a učebny přesouvat nebudou, nejde to. Ale VŽDYCKY mi někdo pomůže, to se bát nemám. Naštěstí se má FF v únoru stěhovat. Jde o pět měsíců, které snad přežiju. Pak už to bude dobré.

Víte, nejde mi o to, že ta fakulta je bariérová. Nejsem blázen, abych si myslela, že v budovách starých desítky let jde vždycky udělat nájezd, nebo tak. Ale alespoň mi to mohli sdělit. Pedagogická fakulta sídlící hned vedle je totiž opravdu po rekonstrukci a bezbariérová...

Nu, což. Na fakultu mě vzali a pokud přežiju následujících pět měsíců, možná si to studium i užiju. :-) A mami? Stejně jsi neměla pravdu. Vzali mě. Jen nevím, jestli se dostanu na přednášku. :-)

(Napsala M.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Tebe stejně nepřijmou ... tlapka®pise.cz 23. 08. 2014 - 16:42
RE(2x): Tebe stejně nepřijmou ... m. 23. 08. 2014 - 17:06
RE(3x): Tebe stejně nepřijmou ... peti95 24. 08. 2014 - 17:07
RE(4x): Tebe stejně nepřijmou ... m. 31. 08. 2014 - 20:46