Aku 1-1

3. září 2014 | 22.42 |

Ufff ... tak už jsem si myslela, že z plánované součásti léčebně terapeutického plánu sejde, a nakonec -třikrát hurá!

Když jsem totiž zhruba před týdnem volala do centra RHB v místě aktuálního frekventovaného výskytu a žádala termín vstupní konzultace, dostalo se mi již zmiňovaného upozornění, že nemám čekat zázrak. Z tónu pana doktora jsem čekala, že mi skoro doporučí těch několik stovek měsíčně raději prochlastat, protože co už s obrnou :-D

Nakonec ale dnes ke konzultaci přece jen došlo, a vzápětí i na první aplikaci akupunktury. Samotnému vstupnímu vyšetření věnoval pan doktor na moje zkušenosti poměrně hodně času - skoro hodinu sledoval chůzi, pohyby rukou a vyptával se na sebemenší koordinační či jiné obtíže. Byl tak zároveň jedním z prvních lidí, kteří můj stav nevnímali ve světle diagnozy "dipareza" pouze jako problém dolních končetin, ale bral v úvahu i oči, ruce, pusu.  Aneb

já: "Když vám řeknu, že mívám občas, spíš vyjímečně, ale občas, dyskinezy, budete mi to věřit?"
on: "Jistě, že vám to budu věřit. I to je jeden z možných projevů centrální obrny."

případně

já: "Před zmiňovanou léčbou," (Egypt) "mi byl i pohyb rukou často nepříjemný a namáhavý."
on: "No samozřejmě."
já: "Občas, spíše sporadicky, dostávám spazmus mluvidel a čelistí. Většinou to všichni lékaři ignorují, protože podle nálezu jsem přece diparéza a lehká."

...tak přesně tato skutečnost pana doktora málem donutila proletět stropem :-). Řekl ano, na mém stavu je velmi dobře patrné, že něco dělám, že je to stav léčený. Že zároveň nikdo nepopírá pravděpodobnost, že je to vzhledem na objektivní předpoklady DMO v mém věku stav široko daleko jeden z nejlepších, neřku - li nejlepší. Že to však zároveň rozhodně není stav dořešený !!!! - A přesně ten názor byl, je a bude vodou na můj mlýn, a to v pozitivním slova smyslu :-)

Při první, dnešní akupunktuře pan doktor stimuloval body na hlavě, v uších, na rukou v zápěstích, na klenbě, na kolenou kolem jizev, na krku, na šíji. Očekávání podložená referencemi typu "bolí to jako prase" se naštěstí nepotvrdila, bolelo to jen občas, ale naštěstí jsem z Egypta na cizí špičatá tělesa v uších zvyklá :-D :-)

Vzhledem na povahu mé diagnozy, tzn. skutečnost, že si sem obrna neodjela jako na Rhodos, ale má tu tvrdohlavě trvalé bydliště, ať už při plné síle nebo v kómatu (rozuměj není skoro vidět :-)), jsme se domluvili na prozatimní frekvenci 1x za 14 dní. Zpočátku se do toho panu doktorovi příliš nechtělo - ať už tím, že obrna není zrovna příslib zázračných vyléčení, nebo proto, že je to běh na dlouhou trať ... ale když jsem mu vysvětlila a jasně dala najevo, že jsem si toho všeho vědoma, nenechal se přemlouvat :-) ("Jestli se vás někdo ptá, co chcete zlepšit, jestli vám někdo říká, že už nemáte co, tak mi na něj dejte číslo, já mu zavolám a vysvětlím mu, co je to sakra smysluplný život.

"!!!!)

A co víc - když jsem pak vyjevila, že je mým obrovským vzorem právě pan profesor Kolář a že hlavním důvodem, proč se sebou chci něco dělat, je skutečnost, že abych byla fyzicky schopná, nic jiného mi nezbývá ... tedy když jsem vyjevila tento postoj zároveň s rozhodnutím, že ten, kdo dostane od toho druhého na prdel, bude obrna, nikoli já, byl pan doktor ochota sama :-)

No a jen dodatek na závěr ... je sice ještě brzo na nějaké soudy, ale zdá se mi, že klonus svalů trochu povolil, tonus se harmonizoval, spasticita snad trošku, trošinku ustoupila, a každopádně se probouzí ta zlenivělá levá strana, takže jsem ze schodů k vlaku svištěla s přidržením za zábradlí nalevo, což je výkon, kterého jsem stoprocentně schopná leda snad pár týdnů po Egyptě, a pak si na to musím myslet ... dneska jsem nemusela a šlo to, hurá, hurá a znovu hurá! :-)

No ... stálo mě to, upřímně, poměrně hodně sil, vysvětlit panu doktorovi, co po něm chci a hlavně, PROČ to chci, kam se chci dostat ... a je to jedna z věcí, kterou dokud nevysvětíte, často lékař nevidí. Možná právě proto není do všech možných postupů nadšen jako vy, my, pacienti ... ale k cíli vede jedině cesta .. o tom zase jindy, pro dnešní večer jen tento rychlý zpravodaj a napoprvé za mě akupunktura rozodně JO !!!! :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře