1.X výhod DMOčky

5. leden 2015 | 17.57 |

Namísto novoročních předsevzetí, jejichž jedinečnost tkvěla pro mě pokaždé právě v tom, že se mi nikdy nepodařilo je splnit,
přícházím se zcela novým projektem letošního roku.

Každý měsíc naleznu X výhod obrny. Tím ji naseru, uklidní se, a pak ji naštvu znovu. Jo. Přesně to budu dělat.

1. Je nás jako máku. Oproti ostatním vzácně rozesetým chorobám má G800 tu výhodu, že například v USA je  v každé tisícovce alespoň jedno dítě křivonohé, což přeje úspěchu při hledání spolukulhajících.Četla jsem nedávno o člověku, jehož choroba byla jediná svého druhu na světě. Nevymluvíte mi, že je to na pytel.

* Omlouvám se, přepadlo mě náhlé nutkání představit si postiženého, kterak si stoupne před zrcadlo a povídá: "Tyvole, tak si představ, dneska se mi zase otočil nos naruby ..."*

2. Povaha nejen klinických projevů naší diagnozy je poměrně stálá. Sice je k ničemu spoléhat se na zázrak ze dne na den, na druhou stranu k rapidnímu zhoršení dochází také velmi zřídka. To nám umožňuje vytvořit si určitý model provozu a najít dispozice, na které se můžeme spolehnout. Pokud jsem schopná se sama obsloužit a nevykašlu se na terapii, rozhodnutá strávit zbytek života v pasivní pozici, budu toho prostě schopná vždycky.

3. Naše nemoc není tou pravou nemocí. Na otázku, jakou chorobu BYCH si vybrala, KDYBYCH mohla, vždycky odpovídám, že obrnu. Není nemocí v pravém slova smyslu. Brzdí náš vývoj, ukrajuje z obvyklých dispozic zdravého jedince, ale neprogreduje. Nenese sebou neutišitelnou bolest ani nevolnost a většinou nebývá tím prvním, co se vám ráno po probuzení připomene. Jste - li racionálně myslící osoba a netíží - li vás právě chmury pro všechno, co kvůli obrně nikdy nezkusíte, není kvůli této diagnoze každý den k ničemu.

4. Není to nemoc neléčitelná. Čtenáři tohoto blogu, zapiš si tento bod za každé ucho pětkrát, přežvykuj jej v noci a švihej s ním po hlavě každého, kdo se ti bude snažit sdělit pravý opak. Vyléčit se ji zatím nikomu nepovedlo, nebo alespoň o nikom nevím. Dá se s ní ale leccos podniknout, je tady nemálo metod a terapeutických postupů, jak zkvalitnit denní život jedince, jak rozvinout jeho schopnosti. Nemám tím na mysli kompenzační pomůcku ani ústav. Myslím na to kvantum terapií, které jedinec sám nemá ani možnost všechny vyzkoušet - to se prostě nedá stihnout. Ale právě to kvantum nás chrání od bloudění ve slepých uličkách, znamená paprsek naděje, a když se nám podaří uvažovat rozumně, není to naděje falešná. Ze všech nabízených postupů máme šanci vytvořit ten vlastní, sobě na míru. Nepopírám, že i to dá nejednou a ne vzácně spoustu práce, ale taková práce se vyplatí. Vyplatí se na celý život.

MÁME SPOUSTU NADĚJE. TEČKA!

Jak postupem času získávám informace i zkušenosti daleko za hranicemi Česka, mám dojem, že naším problémem není nedostatek potřebné péče. Snad její neorganizovanost a absence modulu terapie v dospělosti, ale ani to není neřešitelný problém. Mnohem smutnějším shledávám skutečnost, že spousta lidí neví, jak s životem naložit. Neví to ti zdraví, tak jak by na tom mohli být handicapovaní lépe?

Ale o tom až jindy.

Teď mi nějaké ty výhody hoďte vy, ať tu babu pěkně namíchneme.

Hezký večer a ať se daří v prvním lednovém týdnu

P.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 1.X výhod DMOčky lucka 07. 01. 2015 - 19:33
RE(2x): 1.X výhod DMOčky peti95 07. 01. 2015 - 19:45
RE(2x): 1.X výhod DMOčky peti95 07. 01. 2015 - 19:57
RE: 1.X výhod DMOčky alča 08. 01. 2015 - 11:51
RE(2x): 1.X výhod DMOčky peti95 08. 01. 2015 - 22:28
RE: 1.X výhod DMOčky alča 08. 01. 2015 - 22:39
RE(2x): 1.X výhod DMOčky peti95 08. 01. 2015 - 22:44
RE: 1.X výhod DMOčky alča 08. 01. 2015 - 23:00