Ortopedické boty Schein

9. květen 2012 | 14.12 |

Nedávno jsem si poprvé obula ortopedické Scheiny, a už nikdy nechci nosit nic jiného!

Nikdy mi nikdo, ani pan doktor z ortopedie, neřekl, že bych měla nosit ortopedické boty. Naopak všichni tvrdili, že je lepší, když nohu nic nerotuje ven a jde si, jak je jí to příjemné. Měla jsem dlouho jen vložky, a sice mi to moc nevadilo, ale je teď docela pěkný rozdíl, když si obuju místo obyčejných, i když pevných, bot ty ortopedické. Nejraději bych nosila tu zimní variantu www.schein.de/data/download/prospekte/schein_kids_2.pdf (ty modré na straně 15), protože tím, že mají vysokou podrážku, se mi v nich lépe našlapuje a derotační tahy tam fungují naprosto skvěle.

Chodila bych v nich málem celý rok, naštěstí, když to v horku nejde, už jsou z nich nohy ze zimy zvyklé a není na nich moc poznat, že by jim to chybělo.., a právě mi přišly i ty na jaro/léto/podzim, ty ze strany 11, opět modré (a ta barva je fakt nádherná ;)). Vzala jsem si raději o číslo větší, protože vím, že se v Scheinech chodí líp i s ortopedickou vložkou - nevím, jestli už to není navíc, ale noha se mi v tom zdá pevnější - a čím méně prostoru v kotnících a patách, tím lépe. Mám variantu AV, tzn. antivalgozní, která nohám aspoň z 75 % zabraňuje, ve vtáčení.

Pokusím se tu nastínit rozdíly:

1) Obyčejné boty bez pevné paty:

Opovažte se to zkoušet někomu navléct ;). Čím víc se pata "kvedlá", tím víc došlapuje noha na špičku (protože tam je pro nás parézy ;) největší stabilita), takže je to celé špatně! S rovnováhou na špičce se chodidla vtočí, protože technicky není možné, aby šlachy udržely stabilitu, když stojíte na špičce - a čím víc se noha vtočí, tím víc se šlachy zkracují (a to potom dost bolí). Čím víc na špičce, tím víc se ničí klenba (a to bolí ještě víc a nedá se to spravit!).

2) Boty s pevnou patou:

Nohy jsou sice jistější, protože pevně v botě drží, ale pokud nejsou zdravé, ani pevná bota nepodpoří správné postavení. Mně to i v kvalitních botách dost bolelo, hlavně chodidla, protože nebyla stavěná na "plochou" botu.

3) Boty s pevnou patou a s ortopedickou vložkou:

Hurá! Chodidla se za a) bortí míň, za b) se podporuje správné postavení a tvar - a můžu dosvědčit, že individuální vložky od Ortotiky na to fungují skvěle a hodně toho zachrání, pokud plosky nejsou v úplně katastrofálním stavu. Rozhodně se jimi nedá vůbec nic zkazit, a čím častěji je nosím, tím lépe - i na stání, na jakoukoli trasu - vždycky. Mně v nich nechytají, narozdíl od obyčejných bot na delší chůzi, křeče do chodidel, což je velká výhra, protože když mě nechytají křeče, nohy se nevtočí tolik dovnitř - rotace dovnitř je ulevující, je to pro zkrácené šlachy snažší.

4) Ortopedické boty (s vložkou)

Oproti ostatním variantám je to velký rozdíl:

  • noha je pevná, "nekvedlá" sebou
  • čím vyšší podrážka a bota (aspoň kotníková!!!), tím lépe, protože se pak snáz našlapuje
  • díky antivalgozním vlastnostem bot se špičky nevtáčí (a tím pádem ani jiná část nohy nemá tendenci k rotaci) a nohy si fixují správné postavení vnější rotace - takový boty mám prvně, hurá!!! (Děkuju, S.!!!)
  • dokážu v nich propínat při chůzi kolena správně, tak, jak mám, což byl jindy i v léčbě velký problém právě proto, že čím volnější chodidlo a kotník jsou, tím hůř se získává stabilita -a  čím horší stabilita, tím menší pravděpodobnost, že se kolena v chůzi budou propínat
  • ...a postavením chodidel a kolen se mění i postavení celého těla, protože když jsou nohy třeba jen v mírném pokrčení, zbytek na to reaguje většinou taky - ruce se zatnou, to v tom nejhorším případě (mně už se to naštěstí díky paní doktorce nestává), anebo pánev ztuhne, což se mi stává často, a já s ní tak nemůžu správně hýbat - anebo můžu, ale musím se soustředit ...
  • ... ale s Scheinama se na to, jak jdu, většinou soustředit nemusím. Vedou a drží nohu tak dokonale, že pokud jste jen trochu rozcvičení nebo uvolnění, okamžitě je to v těch botech vidět.

Když boty, tak jedině Scheiny

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře