Pilulky, vodičky .. (nikoli zázračné)

14. duben 2015 | 23.41 |

Zná to asi většina z nás neurologických pacientů.
Povědomí o DMO je do hlav laiků i medicíny natolik vštípeno jako definitiva či drtivá neměnnost, zákonitá dysfunkce ...

... že přínos podpůrné biochemické léčby je stavěn na úroveň mnohem nižší než efekt neurofyzioterapeutické léčby.

Než jsem zahájila léčbu v Egyptě, byla i moje terapie postavena na základním a jediném kameni vojtovky. Ale forma léčby v Egyptě je injekční a tedy spadá do té skupiny terapeutických postupů, které jsou naší konzervativní neurologií většinou považovány za zbytečné.

Protože mi loni léky z Egypta na doma došly a na další ambulantní léčbu jsem se nedostala, začala jsem po několika měsících cítit útlum energie a výdrže (nikoli zhoršení funkčnosti nabyté léčbou). A protože jsem si od rozhodnutí jet do Egypta navykla řešit všechny potíže bez váhání, jestli už bych náhodou nechtěla moc (DMO je problém, problémem zůstane a problém má nárok být řešen) ... protože jsem navykla komplexnímu řešení, hledala jsem prozatím jinou cestu, jak mozek povzbudit a dodat mu energii.

Zároveň jsem ale nestála o žádnou farmakoléčbu, pevně si stojím za rozhodnutím nezanášet svou léčbou detoxikovaný organismus léky, pokud to není akutní a život ohrožující. A tak jsem trošku pátrala, pročetla kvanta zahraničních diskuzí na téma podpůrné kúry při komplexní péči o DMO ...

... a když na jednom terapeutickém setkání hovořil Mudr. Severa o možné přirozené podpoře mozkové aktivity, smetl ze stolu i to poslední zrnko mých pochybností, jestli k pohybové léčbě přidat i další typ terapie.

Nějakou dobu jsem zvažovala aminokyselinovou podporu, ale protože se mi právě nechtělo bez námitek odevzdat pražskému centru kolem šesti tisíc minimálně, zkoumala jsem a vydala se vlastní aminokyselinovou cestou. Beru jen čistý beta - alanin (o kterém se rozepíšu někdy v létě, bude - li více času, v samostatném článku), který přitom vyjde podstatně levněji.

Mám dobré zkušenosti i s fosfoserem, který jsem popisovala v minulém článku v této rubrice.

O konkrétních účincích se rozepíšu jindy, v tomto článku chci ale jen nastínit možnost, že vitaminová podpora je v komplexní péči o DMO silně podceňovaná. Sama na sobě vidím, že pokud neužívám léky z Egypta, fosfoser a aminokyseliny, naopak pokud nevysadím mléko a většinu výrobků z něj, metabolismus mozku a tkání takovou zátěž samostatně není schopen zvládnout. Jednou jsem silně nedonošená, dvacátý osmý týden se musel někde podepsat, u mně v případě absence zmíněné podpory abnormálně dlouhou potřebou spánku, markantně nižší výkonností, svalovou slabostí (které hodně pomáhá právě beta - alanin, ve zkratce normalizuje metabolismus kyseliny mléčné a přispívá k následné redukci spazmu).

Bojovala jsem sama v sobě nějakou dobu s pocity, jestli opět nezkouším příliš mnoho, jestli ne zbytečně, jestli, jestli ... ale dnes vím, že dokud nezkusím, nemohu vědět. Nemám strach do sebe po zralé úvaze investovat, protože kondici potřebuji ke studiu, práci, ale i ke kvalitnějšímu běžnému životu - je mi prostě líp. Opět jsem přetrhla jedno vlákno zdější sítě názoru, že už je terapie dost ...dost řešení.

Ještě nikdo s DMO nedošel na konec a nezačal zdravý život.

Proto si nemyslím, že už je toho ... dost!
Střežím se nacpávat "chemií", ale pracuji momentálně i na této stránce terapie, nejen na viditelném fyzičnu.

Více příště, to jen dnešní poznámka k zamyšlení a komentářům :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší