Reakce na článek v Reflexu

18. prosinec 2012 | 20.03 |

Po přečtení tohoto článku jsem napsala do redakce Reflexu svůj názor a zkušenost s léčbou paní doktorky. Popsala jsem mu svůj příběh (www.peti95.pismenkuje.cz ,www.petrashottova.blog.idnes.cz , www.dr-eva-therapy.sk/sk/p-vysledky-liecby/petra-f ) od začátku do konce, poslala odkazy na své internetové články. Vyjádřila jsem zároveň svůj nesouhlas se způsobem, jakým pan Doležal léčbu paní doktorky Augustínové zkritizoval, cituji závěr (úvod je v podstatě zkrácené svědectví z mých blogů, proto jej zde neuvádím):

 "Nemám pražádný zájem na okolnostech, které pana Doležala vedly k napsání tak útočného článku. Na srdci mi leží životy dětí, které nejsou zdravé jako jejich vrstevníci. Nebudu komentovat článek první, neboť nejsem matkou postiženého dítěte, podotknu pouze, že není objektivní, právě tak jako ten druhý!Na adresu paní doktorky Evy Augustínové bylo napsáno mnoho kritik, zcestných komentářů těch, kteří se léčby neúčastnili, doktorku v životě neviděli a neví, v čem její léčba spočívá. Nemám však právo odsuzovat a neodsuzuji nikoho, kdo na léčbu nejde, i když by měl šanci. Je to věc každého a čím více pozitivních svědectví, tím více nových pacientů. Paní doktorka rozhodně nejde za reklamou ani za penězi. Dát dítě do ústavu nebo se postavit proti takzvaným větrným mlýnům a jít za nadějí, i tou nejzvláštnější?Každého věc.

Toho, že jsem na léčbu šla, nelituji. Mám za sebou terapie již tři. Jsem naprosto samostatná, dětskou mozkovou obrnu mám ve svých 18 letech v lékařské zprávě zejména jako výchozí, nikoli momentální stav. Nepotřebuji pomoc druhých, nemám strach ze svého těla ani své budoucnosti. A co z duše nemám ráda, jsou slova, která děti, jimž nebyla dána možnost komunikovat slovy nebo se hýbat, nálepkují jako přítěž, jako děti, které nevnímají okolí. Já jsem donedávna trpěla spoustou psychických poruch, o kterých nikdo neměl ani tušení, a z kterých mi paní doktorka svou léčbou pomohla. (Viz mé blogy). NIKDO, opakuji NIKDO, nemůže tušit, co se v našem těle děje, jak cítíme, co cítíme, co nás bolí. NIKDO si nedokáže PŘEDSTAVIT, NIKDO se nedokáže VŽÍT do druhého. A nikdo, kdo nebyl na léčbě paní doktorky, nemá právo tvrdit, že je šarlatánkou. Dívám se kolem sebe a nevidím jednoho jediného pacienta, jenž by si na léčebný přístup Evy Augustínové stěžoval!Proč jste se, pane Doležale, nezeptal svědků terapie dr. Evy? Vystudoval jste medicínu, máte postižené dítě, podstoupil jste s ním tuto léčbu? Pakliže ano, jsou Vaše články objektivně hodnotné. Za jiných okolností nikoli.

Paní doktorky si hluboce vážím. Má stejné školy jako čeští lékaři, měla stejnou startovní pozici.


A dokázala něco, v co mnoho z nás ani nedoufá. Léčit. Léčí DMO. Léčí autismus. (Stačí se podívat na Melissu R. a přečíst si její případ, nebo na mnoho jiných, stačí se zeptat rodičů....) Dává nám NADĚJI.

 A mne velice mrzí, že tuto naději pan Doležal může svým článkem vzít těm, kteří mu možná uvěří. Protože kritikám se věří snáze."

Cituji celou naši následující konverzaci:

JXD: "Vážená paní, jsem rád, že se Vám v Egyptě líbilo. Bez ohledu na to Česká lékařská komora i Ministerstvo zdravotnictví označili "léčbu" dr. Augustinové jako jev, který není součástní medicíny založené na důkazech. Jinak řečeno - jako šarlatánství. Zdraví jxd"

 JÁ: "Vážený pane Doležale, Česká lékařská komora ani Ministerstvo zdravotnictví nekontaktovali paní doktorku, neví, v ČEM její léčba spočívá. Kdo chce, sám vypátrá důkazy úspěšnosti léčby paní doktorky právě na jejích stránkách. Ona do textů uveřejněných na webu nezasahuje, uveřejňuje doslovné výpovědi rodičů oněch dětí.
Zprvu jsem, po přečtení Vašeho prvního článku na téma autismu, měla dojem, že jste rozkryl téma, o němž se nemluví, a podal jste, byť poněkud individuální, svědectví jedné matky o tom, jak těžký může být život s autistickým dítětem. Po přečtení článku druhého však vidím pouze fabulaci, samozvanou kritiku a jako pacient paní doktorky za Vašimi slovy hlubokou nevědomost.

Člověk, který věří státním - veřejným institucím s patentem na správnost úsudku a léčbu poruch centrálního nervového systému nebo jakýchkoli jiných na webu paní doktorky Evy zmíněných, namísto toho, aby vyslechl názory těch, kteří se léčby zúčastnili, a který bezpochyby ani nemá tušení o životě s postižením, NEMÁ PRÁVO kritizovat léčbu dr. Evy právě tak, jako by neměl právo kritizovat kteroukoli jinou terapii. Proč nekritizujete farmacii, léčbu botulotoxinem,... léky na zklidnění, které se dávají autistům? Protože jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, tedy schváleny jako léčba? Vaše krátkozrakost je žalostná, Vaše opovážlivost nemístná.

 Nemáte sebemenší právo veřejně kritizovat léčebný postup, který neznáte, postup, který je bezesporu léčebným!!! Ptám se, zda jednoho, jediného pacienta paní doktorka nutila na léčbu přijít! Zdali jen jeden jediný její pacient odešel z léčby s negativními výsledky!

 Česká lékařská komora ani Ministerstvo zdravotnictví v dohledné době terapii dr. Evy neuznají léčbou a nebude hrazená, protože o zdraví postižených dětí nestojí. Peníze za botulotoxin, který narozdíl od trvalého účinku léčby paní doktorky uvolní na pár týdnů, za farmacii, totiž nesmí ztratit. !!!

 Je - li naše zdravotnictví natolik informováno o šarlatánských metodách paní doktorky a neúčinnosti její léčby, pak musí také mít svou vlastní alternativu léčby! A jak vidíte, nikde nic.

 Já, jako pacient paní doktorky, jako někdo, komu zachránila život, mohu pouze šířit svědectví o její pomoci dále a doufat, že se už nikdy nestane terčem ani Vaší ničím nepodložené kritiky, ani nesmyslných slov někoho dalšího.Vzhledem k neinformovanosti našeho zdravotnictví o podstatě terapie paní doktorky Evy Augustínové neberu jejich varovné signály vážně a doufám, že tak neučiní ani jiní rodiče postižených dětí, kteří s handicapem svého dítěte bojují všemi silami.

Neberte jim naději. Neudávejte jim směr. Mluvte k tomu, o čem jste informován přímo ze zdroje, ne od dalších kritiků.coby novináři by Vám neměla chybět schopnost objektivity. Já vím, Vámi zvolený postup je jednodušší. Nečiníte však dobře ani lidem, ani sobě. PF"

JXD: "To jsem rád, že jste chytřejší než ČLK. Jaké prosím máte medicinské vzdělání?jxd"

: "V úvodu jsem o sobě již psala.

V tomto momentě mám čisté svědomí bez ohledu na to, že na medicínu teprve mířím.

Já jsem léčbu zažila, vím, jak na člověka psychicky působí.

ČLK nemá ponětí o léčebných metodách paní doktorky, opakuji, protože nechce, a proto její odsouzení objektivně nelze považovat za bernou minci, ať už je status našeho zdravotnictví jaký chce.!!!

Paní doktorce Augustínové nesahá v oblasti neurologie ani po paty.

Neodpověděl jste však na mou otázku - byl jste na léčbě? Máte autistické dítě? Jste lékařem? Buď si za svými názory stojte na základě vlastních zkušeností, anebo nechte Evu Augustínovou být a neschovávejte se za naše zdravotnictví. Ani ono, ani naše postižené děti, Vaši "pomoc" nepotřebují."

JXD: "Takže chápu-li to dobře, tak se bez jakékoliv odborné průpravy pouštíte do polemiky s celým lékařským stavem. Gratuluji Vám, alespoň stran nekritického posílení Vašeho sebevědomí asi "léčba" paní Augustinové opravdu zabrala.Stran mého vzdělání v oblasti - jsem graduovaný psycholog, získal jsem titul PhDr. na FF UK, a proto na rozdíl od Vás vím, že autismus je nevyléčitelný a v podstatě i neléčitelný.Na další Vaše maily nebudu s dovolením reagovat, protože polemizovat s člověkem, který nemá žádné medicínské vzdělání a myslí si přitom, že je chytřejší než ČLK, nemá cenu.Zdraví jxd"

 Dále jsem již s panem Doležalem nekomunikovala, nemám zájem ani potřebu. Doufám ale, že se toto psaní dostane na správná místa a lidé se nenechají strhnout fantastickým obviněním tohoto samozvaného zachránce.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře